cobrabusy.pl

Blog tematyczny z zakresu motoryzacji, detailingu i mechaniki.

Motoryzacja

Powłoka ceramiczna – czym jest i co daje?

Powłoka ceramiczna – czym jest i co daje?

Lakier samochodowy jest w dużym stopniu wrażliwy na panujące warunki atmosferyczne, a także uszkodzenia mechaniczne, w tym zarysowania. Nadwozie auta można jednak zabezpieczyć, na przykład, za pomocą specjalistycznej powłoki ceramicznej. Może ona zwiększyć twardość lakieru oraz poprawić ogólny wygląd karoserii. Czym jeszcze wyróżnia się to rozwiązanie i dlaczego warto je stosować w nowoczesnych pojazdach?

Skuteczna ochrona nadwozia auta

Powłoka ceramiczna na samochód jest praktycznym rozwiązaniem pozwalającym na zwiększenie trwałości nadwozia. Przepisy Unii Europejskiej związane z ochroną środowiska naturalnego mówią, że do malowania aut nie można wykorzystywać już lakierów, w których skład wchodzą takie substancje jak ołów i toluen. W związku z nich używane są lakiery wodne. Po nałożeniu na nadwozie auta powłoka lakiernicza nie jest jednak tak twarda, jak dawniej. Nałożenie nowoczesnej powłoki ceramicznej pozwala to zmienić. Wiąże się ona z lakierem samochodowym i zabezpiecza przed uszkodzeniami.

Optymalny wygląd samochodu

Powłoka ceramiczna pozwala ochronić lakier pojazdu w kompleksowy sposób. Ma właściwości hydrofobowe, a więc woda spływa po karoserii, zamiast na niej osiadać i powodować szkody. Dzięki temu do powierzchni nadwozia w mniejszym stopniu przylegają różnego typu zanieczyszczenia. Nowoczesne preparaty ograniczają powstawanie zarysowań kolistych, a także zabezpieczają lakier przed zbyt szybkim zużyciem poprzez nieprawidłową pielęgnację i nadmierne nasłonecznienie. Nadwozie nabiera optymalnego wyglądu, a barwa nie traci swojej pierwotnej intensywności.

Prawidłowa pielęgnacja karoserii

Warto dodać, że powłoka ceramiczna na samochód poprawia właściwości antykorozyjne. Lakier jest w mniejszym stopniu narażony na niekorzystne działanie soli drogowej, środków chemicznych oraz ptasich odchodów. Powłoka może mieć trwałość od 5 do nawet 10 lat. Aby było to możliwe, karoseria musi być jednak prawidłowo pielęgnowana. Auto powinno być przynajmniej raz na tydzień opłukane wodą, aby ograniczyć nawarstwianiu się zanieczyszczeń. Dobrym rozwiązaniem jest rozpoczęcie pracy od nałożenia aktywnej piany i spłukanie jej przed wyschnięciem.

Powłoka ceramiczna nie powinna być również pokrywana woskiem, który może pogorszyć jej parametry. Podczas czyszczenia warto używać miękkiej ściereczki z mikrofibry oraz wysokiej jakości kosmetyków samochodowych, najlepiej o neutralnym pH. W ten sposób nadwozie auta będzie zabezpieczone przed uszkodzeniami, a stan lakieru będzie cieszył oko przez długi czas.

Udostępnij