cobrabusy.pl

Blog tematyczny z zakresu motoryzacji, detailingu i mechaniki.

Motoryzacja

Czym różnią się opony zimowe od letnich?

Czym różnią się opony zimowe od letnich?

Choć za oknem jeszcze letnia aura to sezon zimowy zbliża się wielkimi krokami. Czas więc zacząć planować wymianę opon na zimowe. Niestety wielu kierowców nadal lekceważy ten krok. Aby zwiększyć świadomość na temat konieczności wymiany ogumienia, skupimy się dzisiaj na omówieniu różnic pomiędzy oponami zimowymi a letnimi. Poznaj ich charakterystykę i postaw na swoje bezpieczeństwo!

Opony zimowe – charakterystyka

Opony zimowe posiadają kilka cech charakterystycznych, które pozwalają odróżnić je od wersji letnich. Jedną z najważniejszych jest głębokość bieżnika. W przypadku zimówek jest on głębszy, aby mógł osadzać się w nim śnieg. Kontakt śniegu ze śniegiem zdecydowanie zwiększa przyczepność samochodu do drogi, przez co prowadzi się go bardziej komfortowo po zaśnieżonych lub oblodzonych szosach.

W przypadku opon zimowych mamy również do czynienia z tysiącami małych rowków w blokach bieżnika, czyli lamelami. Ich rolą jest rozpraszać wodę z mokrej drogi. W ten sposób również zwiększa się przyczepność. Ważną różnicą jest także fakt, że opony zimowe 185/60 r15 posiadają większą zawartość kauczuku, co przekłada się na ich miękkość. Im bardziej miękkie opony, tym lepsze trzymanie się szosy przez samochód.

Opony letnie – charakterystyka

A czym odznaczają się opony letnie? Przede wszystkim są one stworzone z twardszej mieszanki, która mięknie w wyższych temperaturach. Dzięki temu sprawdza się ona znakomicie w suchych warunkach. Choć wersje letnie mają mniej rowków niż zimowe, to żebra bieżnika skutecznie zapobiegają zjawisku aquaplaningu. Przekłada się to na lepszą przyczepność w wyższych temperaturach.

Trzeba wiedzieć, że opony letnie najlepiej sprawdzają się w temperaturach powyżej 7 stopni Celsjusza. Jest to związane ze wspomnianą twardszą mieszanką kauczukową, która mięknie w wyższej temperaturze i pozwala na mniejsze spalanie paliwa. Oprócz tego wersje letnie posiadają prosty wzór bieżnika oraz dużą powierzchnię styku z drogą. Skutecznie zwiększa to sterowność pojazdu i skraca drogę hamowania.

Dlaczego nie należy jeździć na letnich oponach w zimie?

Wiele osób jest przekonanych, że podczas bezśniegowych zim można z powodzeniem jeździć na ogumieniu letnim. Jest to błędne przekonanie, ponieważ na zachowanie opon nie wpływa jedynie obecność pokrywy śnieżnej. Jest to przede wszystkim temperatura. Opony zimowe są przeznaczone do jazdy w warunkach, kiedy temperatura spada poniżej 7 stopni Celsjusza.

Główne zagrożenie związane z brakiem wymiany opon letnich na zimowe dotyczy przyczepności. Jeżdżąc w okresie zimowym na letnim zestawie ogumienia, tracimy bardzo dużą część przyczepności. Może to powodować problemy z ruszeniem z miejsca, a także utratę kontroli nad pojazdem podczas pokonywanie zakrętów. Wydłuża się również droga hamowania, co może doprowadzić do wypadku.

Udostępnij