cobrabusy.pl

Blog tematyczny z zakresu motoryzacji, detailingu i mechaniki.

Mechanika

Mity o rekuperacji – czy warto w nie wierzyć?

Mity o rekuperacji – czy warto w nie wierzyć?

System rekuperacji jest stosunkowo nowym rozwiązaniem w zakresie wentylacji, jednak z uwagi na jego właściwości i korzyści płynące z tego rozwiązania, stanowi coraz częściej stosowanym sposobem wentylacji. Niestety, w społeczeństwie wciąż można usłyszeć wiele błędnych założeń dotyczących działania i właściwości rekuperacji. W co dalej wierzymy?

Rekuperacja to kosztowna inwestycja

Pomimo obiektywnie dużych kosztów, jakie wiążą się z zakupem systemu i jego montażem – można je uznać jako koszty alternatywne w stosunku do wentylacji grawitacyjnej. Zastosowanie rekuperacji niweluje konieczność projektowania i stawiania kominów do wentylacji grawitacyjnej. Co więcej, odzysk ciepła sprawia, że możliwe jest ograniczenie ilości i wielkości grzejników tradycyjnych. System rekuperacji podlega ponadto różnym formom dofinansowania. Koszt tak zakupu elementów, takich jak: rekuperator, rury wentylacyjne spiro, anemostaty, jak i montażu rekuperacji można obniżyć nawet o 60%.

Wentylacja mechaniczna jest kosztowna w użytkowaniu

Równie silne przekonania wiążą się z kosztami generowanymi przez stałą pracę zasilanego elektrycznie rekuperatora. Wentylacja w domu przy pomocy systemu wentylacji mechanicznej rzeczywiście wymaga stałego zasilania zewnętrznego – nie jest systemem autonomicznym i samowystarczalnym, natomiast koszty są niemal niezauważalne, szczególnie w odniesieniu do oszczędności, jakie oferuje rekuperacja. Inwestycja w wentylację mechaniczną umożliwia bowiem zdecydowane zmniejszenie strat ciepła powodowanych przez wymianę powietrza z otoczeniem. Dzieje się tak za sprawą specyficznej budowy jednostki centralnej, w której powietrze oddawane nagrzewa powietrze wtłaczane do pomieszczeń.

Rekuperacja to dodatek do tradycyjnej wentylacji grawitacyjnej

Współistnienie wentylacji grawitacyjnej i mechanicznej nie jest niestety możliwe. Oba rozwiązania wymagają bowiem zupełnie innych warunków pracy. Przy instalacji mechanicznej wymagana jest wysoka szczelność obiektu – wymagane jest zastosowanie wysokiej jakości okien trzyszybowych, ocieplenia ścian i poddasza. Wysoki poziom izolacji od warunków zewnętrznych uniemożliwia działanie wentylacji grawitacyjnej. Z kolei istnienie kanałów wentylacyjnych i nawiewników wentylacji tradycyjnej – uniemożliwia prawidłową pracę systemu rekuperacji.

Rekuperacja generuje hałas

Pomimo generowania przez jednostkę centralna standardowych, mieszczących się w normach dźwięków podczas pracy (a jest to praca stała) – jej umieszczenie w miejscu nieprzeznaczonym do stałego przebywania użytkowników – jak kotłownia czy garaż – niweluje możliwość przenoszenia się hałasu z urządzenia do systemu. Prawidłowo zaprojektowana i zamontowana wentylacja mechaniczna, odpowiednio odizolowana, wykonana z wysokiej jakości materiałów, nie powinna generować żadnych dogłosów, a tym bardziej hałasu.

Wentylacja mechaniczne nie sprzyja alergikom

Rekuperacja, która wymusza mechanicznie obieg powietrza, często oskarżana jest o negatywne oddziaływanie na alergików i osoby wysoce wrażliwe. Zdecydowanie nie jest to stwierdzenie prawdziwe. Zapewniany przez system rekuperacji stały, niezależny od warunków atmosferycznych i warunków panujących wewnątrz pomieszczeń dostęp do świeżego powietrza , jest niezwykle korzystny dla alergików. Wentylacja mechaniczna pozwala na utrzymanie stabilnego, odpowiedniego poziomu wilgotności, dzięki czemu uniemożliwia rozwój w powietrzu szkodliwych drobnoustrojów, grzybów i pleśni.

Ponadto, system rekuperacji opiera się o działanie jednostki centralnej, która w swojej budowie posiada filtry, oczyszczające powietrze dostające się do systemu oraz z niego uwalniane. Praca rekuperatora w sposób ciągły i skuteczny filtruje powietrze z kurzu, drobnoustrojów, roztoczy, grzybów i alergenów. Możliwość wymiany filtrów na dedykowane filtry antysmogowe i antyalergiczne dodatkowo wzmacnia efekt oczyszczania. Dzięki takiemu działaniu rekuperatora ograniczone zostaje ryzyko infekcji czy wystąpienia objawów alergicznych.

Rekuperacja to nowoczesny system, który zapewnia wysoce komfortowe warunki dla użytkowników. Przeświadczenia o wysokich kosztach z nią związanych czy szkodliwym jej wpływie na organizm ludzki są całkowicie bezpodstawne. Zakup wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła to opłacalna inwestycja – tak pod względem komfortu, jak zdrowia budynku i jego użytkowników.

Udostępnij