cobrabusy.pl

Blog tematyczny z zakresu motoryzacji, detailingu i mechaniki.

Motoryzacja

Rola reflektorów samochodowych: oświetlenie drogi i zwiększenie bezpieczeństwa jazdy

Rola reflektorów samochodowych: oświetlenie drogi i zwiększenie bezpieczeństwa jazdy

Chyba nie trzeba nikomu tłumaczyć, jak niezbędną częścią samochodu osobowego jest jego oświetlenie a w szczególności lampy przednie, które oświetlają drogę przed samochodem i pozwalają poruszać się bezpiecznie w warunkach ograniczonej widoczności, a nawet w całkowitej ciemności. Postanowiliśmy przyjrzeć się więc bliżej tym lampom i na podstawie ich kolejnych unowocześnień zastanowimy się, jak rozwój technologi poprawiał bezpieczeństwo jazdy. 

Lampy halogenowe

Najstarsza generacja reflektorów samochodowych, które wciąż można zobaczyć na drogach to lampy halogenowe. Ten rodzaj lamp jest obecnie na polskich drogach najpopularniejszy. Jest tak, ponieważ najtańsze samochody są w nie wyposażone. Ten rodzaj lamp daje niezbyt mocne i lekko żółte światło. Jest to oczywiście wystarczająco dobre oświetlenie, aby móc się legalnie i w miarę bezpiecznie poruszać po drogach, ale nie jest to wszystko, co w rękawie chowają konstruktorzy samochodów.

Lampy ksenonowe

Lampy ksenonowe to pewnego rodzaju rozwinięta wersja lamp halogenowych. Lampy te dają światło o lekko niebieskiej i przyjemnej barwie oraz są znacznie jaśniejsze. Dzięki temu oświetlona lampami ulica i inne elementy otoczenia mają bardziej naturalny kolor i są lepiej widoczne. Lampy te są jednak znacznie droższe, przez co mniej popularne i kojarzone raczej ze starszymi samochodami premium.

Lampy LED

To obecnie najbardziej optymalny rodzaj lamp montowanych seryjnie w samochodach. Są bowiem tanie w produkcji i eksploatacji, dają światło o dowolnej barwie i zużywają niewiele energii, dzięki czemu moc takich lamp może być dobrana niemal dowolnie. Lampy LED łączą więc najlepsze cechy lamp halogenowych i ksenonowych.

Lampy laserowe

Lampy LED może i są optymalne, ale nie najbardziej zaawansowane. Ten tytuł należy się lampom laserowym, które działają bardziej jako inteligentne projektory, które oświetlają tylko wybrane fragmenty drogi, niż jako klasyczne lampy. Dzięki temu kierowca widzi wszystko, co go interesuje, w tym miejsca, które normalnie nie byłyby oświetlone, jednocześnie nie oślepiając innych uczestników ruchu.

 

Udostępnij