cobrabusy.pl

Blog tematyczny z zakresu motoryzacji, detailingu i mechaniki.

Mechanika

Jak wygląda wymiana koła w samochodzie?

Jak wygląda wymiana koła w samochodzie?

Dla wielu kierowców prawdziwą zmorą jest wymiana koła w samochodzie. Mnóstwo osób obawia się tego, że w podróży będą zmuszeni zrobić to samodzielnie. Jak więc zabrać się do wymiany koła? Jakie akcesoria powinny zawsze znajdować się w samochodzie? O czym należy pamiętać, gdy taka sytuacja przytrafia się na autostradzie? Na te oraz na wiele więcej innych pytań odpowiedzi znaleźć można w poniższym tekście.

Wymiana koła w samochodzie krok po kroku

Zmiana koła zaczyna się od znalezienia bezpiecznego miejsca. Najlepiej zjechać na stację benzynową, na ścieżkę leśną lub na inną boczną drogę – o ile jest taka możliwość. Następnie, trzeba zatrzymać samochód, wrzucić pierwszy bieg i zaciągnąć hamulec ręczny. Obowiązkowo trzeba poluzować koła i podnieść samochód tak, aby między podłożem a oponami był prześwit. Kolejno, należy odkręcić i wyjąć oponę. Następnie, trzeba założyć koło zapasowe i dobrze dokręcić.

Jakie akcesoria są potrzebne do wymiany koła w aucie?

Wymiana kół samochodowych to trudne zadanie dla osób, które nie są z zawodu mechanikami samochodowymi. Zadanie to wymaga wielu umiejętności, narzędzi i akcesoriów. Trzeba wyposażyć się w podnośnik do zmiany opon, aby naprawić koło w swoim samochodzie. Do regulacji kół potrzebny jest również klucz pneumatyczny. Na koniec potrzebny jest śrubokręt, aby poluzować i dokręcić śruby mocujące felgę do koła. Każdy, kto wykonał to zadanie, wie, jakie to trudne. Jednak przy odrobinie przygotowania może to odbyć się dość szybko i sprawnie. Klucze pneumatyczne to najlepsze narzędzie do regulacji kół samochodowych. Klucze te są precyzyjne i wymagają niewielkiej siły do ​​zmiany koła. Warto także wyposażyć się w adapter do zmiany opon za pomocą klucza. Podnośnik zastosowania do zmiany opon pomaga przytrzymać klucz podczas dokręcania lub odkręcania śrub na feldze. Dodatkowo podczas pracy z kluczami i nasadkami zalecane jest noszenie okularów ochronnych. Szlifierka taśmowa jest również niezbędna do usunięcia starych opon i wygładzenia uszkodzonej gumy.

Skomplikowane zadanie

Co ciekawe, na drogach coraz częściej zobaczyć można również panie, które samodzielnie wymieniają koła w swoich autach. Trzeba przyznać, że coraz więcej osób nie chce korzystać z pomocy fachowych warsztatów samochodów, tylko decyduje się samemu zmienić koło. Jeżeli trzeba je wymieniać przed domem, to zazwyczaj nie ma problemu. Dużo gorzej jest, gdy taka sytuacja pojawia się na autostradzie. Stres, jadące szybko samochody, pasażerowie – to wszystko przyczynia się do tego, że kierowcy wymiana koła zajmuje dużo więcej czasu. Warto więc w takich sytuacjach (o ile to możliwe) skorzystać z pomocy drogowej. Dzięki tej opcji wymiana koła będzie trwała od 15 do 25 minut. Warto też obserwować swój samochód. Przed każdą trasą najlepiej sprawdzić dokładnie opony i co najważniejsze, pamiętać o tym, by zapasowe koło i odpowiednie sprzęty do wymiany opony były zawsze w bagażniku, gdyż nigdy nie wiadomo, kiedy mogą się przydać. Jeżeli kierowcy nigdy nie zmieniali koła, dobrze udać się do znajomego mechanika na krótki instruktaż.

Udostępnij