cobrabusy.pl

Blog tematyczny z zakresu motoryzacji, detailingu i mechaniki.

Motocykle

Jak zdać egzamin na prawo jazdy na motocykle?

Jak zdać egzamin na prawo jazdy na motocykle?

Sezon motocyklowy w naszym kraju trwa od kwietnia do października. Im cieplej robi się na dworze, tym więcej kierowców jednośladów zabiera swoje pojazdy na przejażdżki. Jeżeli dopiero w planach jest zrobienie prawa jazdy na motocykl, warto dowiedzieć się o kilku ciekawych wskazówkach.

Prawo jazdy na motocykle – co warto wiedzieć?

W 2014 roku zmieniły się przepisy prawne dotyczące przepisu ruchu drogowego. Od tamtego czasu możliwe jest poruszanie się motocyklem o pojemności do 125 ccm przez ludzi, którzy mają prawo jazdy kategorii B dłużej niż trzy lata. Sporo jednak osób nie wie, co zrobić, kiedy taka pojemność to dla nich za mało. Okazuje się, że kategorii motocyklowych uprawnień jest parę. Najniższa jest kategoria AM, która nazywana jest też kartą motorowerową. Żeby ubiegać się o takowe uprawnienia, trzeba mieć skończone 14 lat. Jeżeli jest się osobą pełnoletnią, wystarczy jedynie dowód osobisty. Kolejna jest kategoria A1. Mowa tutaj o uprawnieniach, które mogą zdobyć ludzi po 16. roku życia. Dodatkowo wymagana jest zgoda rodziców na przystąpienie do egzaminu. Tego typu prawo jazdy pozwala dosiadać jednoślad o pojemności do 125 ccm i stosunku mocy do masy własnej, która nie przekracza 0,1 kW/kg, a ponadto motocyklem o mocy nieprzekraczające 15 kW.

Motocykl prawo jazdy – najistotniejsze informacje

Wiele osób zastanawia się, jak zdobyć prawo jazdy kategorii A2. Przede wszystkim trzeba być pełnoletnim. Takie prawo jazdy uprawnia do prowadzenia motocykli o mocy nieprzekraczającej 35 kW oraz stosunku mocy do masy własnej, która nie przekracza 0,2 kW/kg. Przy tym jednak nie może on powstać w wyniku wprowadzenia zmian w motocyklu o mocy przekraczającej dwukrotność mocy danego motocykla. Trzeba też wiedzieć, że po dwóch latach posiadania prawy jazdy kategorii A2 możliwe jest ubieganie się o prawo jazdy kategorii A. Takowy dokument otworzy drogę do prowadzania różnego typu motocykli, niezależnie od ich mocny. Jeżeli ktoś nie ma prawa jazdy z kategorii A2, powinien mieć skończone 24 lata, żeby ubiegać się o uprawnienia A.

Szkolenie na prawo jazdy kategorii A

Sporo osób zastanawia się, jakie kroki trzeba podjąć, żeby zacząć kurs na motocykl. Żeby to zrobić, wystarczy po prostu się na niego zapisać. Okazuje się, że szkolenie można rozpocząć najwcześniej trzy miesiące przed osiągnięciem wieku wymaganego do uzyskania prawa jazdy bądź pozwolenia. W przypadku, gdy taką osobą jest uczeń szkoły, której program nauczania objął szkolenie ludzi ubiegających się o prawo jazdy, takowy okres wyniesie dwanaście miesięcy. Wiele osób zastanawia się, ile trwa taki kurs. Otóż trwa w sumie 50 godzin, z czego 30 godzin to nauka teorii, a 20 godzin to same praktyki. Wlicza się w to jazdy po mieście oraz placu manewrowym. Co więcej, kurs teoretyczny kończy się na egzaminie wewnętrznym, który odbywa się w szkółce jazdy. Dopiero po zdaniu go można rozpocząć jazdy. Egzamin na prawo jazdy kategorii A jest dość wymagający, jednakże zaangażowana osoba z pewnością sobie z nim dobrze poradzi.

Udostępnij