cobrabusy.pl

Blog tematyczny z zakresu motoryzacji, detailingu i mechaniki.

Motoryzacja

Co ile wymiana oleju?

Co ile wymiana oleju?

Olej silnikowy to jeden z podstawowych płynów eksploatacyjnych w każdym aucie. Ten środek zapewnia odpowiednie smarowanie silnika. Bez wystarczającej ilości oleju istnieje ryzyko zatarcia silnika nawet po kilku minutach od odpalenia samochodu. To z kolei wiąże się z wysokimi kosztami naprawy lub zakupu nowej jednostki napędowej. Warto zatem regularnie kontrolować poziom oleju oraz dbać o wymienianie go tak często, jak zaleca producent. Co ile wymiana oleju? Jak zabezpieczyć silnik przed zatarciem? Odpowiedzi na wyżej wymienione pytania znajdziesz w tym artykule.

Co warto wiedzieć o oleju silnikowym?

Olej silnikowy ma kilka bardzo istotnych funkcji. Jedną z nich jest chronienie pojazdu przed korozją oraz odprowadzanie ciepła. W zależności od rodzaju jednostki napędowej zastosowany olej powinien charakteryzować się określonymi cechami. Aktualnie produkuje się wiele samochodów, które wyposażone są w nowoczesne jednostki napędowe zapewniające dobre osiągi i bardzo niskie spalanie. Do takich silników stosuje się głównie oleje syntetyczne, które odpowiadają za odpowiednie smarowanie turbosprężarek.
Olej silnikowy powinien być wymieniany zgodnie z zaleceniami producenta jednostki napędowej, aby mógł odpowiednio spełniać swoje zadania. Najczęściej olej wymienia się co 15 tysięcy kilometrów, jednak niektórzy producenci zalecają wykonywanie tej czynności co 30 tysięcy.

Gdzie znaleźć informacje na temat okresu wymiany oleju?

Wszystkie informacje dotyczące częstotliwości wymiany oleju powinny zawierać się w instrukcji obsługi samochodu. Decydując się na zakup nowego auta z salonu, każdy klient powinien zostać odpowiednio poinformowany w tej kwestii. Nowe samochody wyświetlają również specjalne komunikaty na desce rozdzielczej, które przypominają o wymianie oleju w najbliższym czasie.
W przypadku zakupu używanego auta bez instrukcji powinniśmy dowiedzieć się, jaki model silnika znajduje się w naszym aucie, a następnie poszukać informacji na temat danej jednostki napędowej w internecie. To pozwala na znalezienie rzetelnych informacji dotyczących częstotliwości wymiany oleju.

Co ile wymiana oleju silnikowego?

Wielu użytkowników samochodów zastanawia się, jak często należy zmieniać olej silnikowy. Tak naprawdę wszystko zależy od producenta auta oraz sposobu eksploatacji. Niektórzy producenci zalecają, aby wymieniać olej silnikowy co 30 tysięcy kilometrów. Taka częstotliwość jest zalecana głównie w przypadku nowych samochodów. Dawniej uważano, że olej należy wymieniać co 15 tysięcy kilometrów i wielu użytkowników samochodów stosuje tę zasadę również w przypadku nowych samochodów. Tak naprawdę niezależnie od ilości przejechanych kilometrów, olej powinno wymieniać się raz w roku. Koszt wymiany oleju nie jest wysoki, dlatego warto robić to systematycznie. Należy pamiętać również o tym, że lepiej wymienić olej zbyt wcześnie, niż zrobić to za późno. Potencjalny koszt naprawy zatartego silnika potrafi być bardzo wysoki, dlatego warto pamiętać o tym, aby kontrolować stan oleju i reagować w porę.

Udostępnij