cobrabusy.pl

Blog tematyczny z zakresu motoryzacji, detailingu i mechaniki.

Transport

Transport ponadgabarytowy – co musisz wiedzieć o jego organizacji?

Transport ponadgabarytowy – co musisz wiedzieć o jego organizacji?

Transportem ponadgabarytowym nazywamy przewóz, głównie maszyn, różnego rodzaju urządzeń, sprzętu budowlanego bądź rolniczego, itp. o dużej masie (ponad czterdzieści ton). Przewóz ładunków o takich gabarytach regulują odrębne przepisy. Przewiezienie ich wymaga bowiem specjalnego zabezpieczenia i adekwatnych rozwiązań logistycznych, a także szczegółowej dokumentacji. Z tego artykułu dowiesz się, na co zwrócić uwagę, gdy potrzebujesz zorganizować transport ponadgabarytowy.

Ładunki ponadgabarytowe – czyli jakie?

Ładunki ponadgabarytowe to takie, których ze względu na ich masę, kształt oraz wielkość, nie można przewieźć w sposób typowy. Są to różnego rodzaju elementy konstrukcyjne, budowlane, bądź rolnicze. Ładunki ponadgabarytowe to zatem na przykład maszyny budowlane (czyli np. części dźwigów bądź koparek), maszyny rolnicze (tj. traktory, kombajny i inny sprzęt używany przez rolników) oraz elementy infrastruktury na drodze (łuki betonowe czy różne przęsła). 

Zalicza się do nich także wyposażenie zakładów przemysłowych (wszelkiego rodzaju maszyny produkcyjne lub kotły) oraz elementy elektrowni wiatrowych (turbiny, ramiona wiatraka itd.). Aby bezpiecznie przewieźć wymieniony wyżej sprzęt, specjalne firmy spedycyjne wykorzystują dostosowane do tego celu naczepy. Co ciekawe, mogą one przewieźć np. maszynę o masie nawet kilkudziesięciu ton.

Organizacja transportu ponadgabarytowego – co muszę wiedzieć?

Przy organizacji tego typu przedsięwzięcia, warto zaufać sprawdzonej firmie, która od wielu lat zajmuje się przewozem ładunków ponadgabarytowych. Profesjonaliści zadbają, aby np. Twoje maszyny rolnicze były przewiezione w sposób bezpieczny i zgodny z przepisami. Firma, której powierzymy transport ponadgabarytowy zadba także o logistykę trasy, którą będzie poruszać się pojazd przewożący sprzęt. Przewoźnik będzie także czuwać, aby w trakcie jazdy nasz sprzęt nie uległ uszkodzeniu, a także dopilnuje dotrzymania określonego przez Ciebie terminu.

Czy za niezgodny z przepisami transport ponadgabarytowy można dostać karę?

Zasady organizacji transportu ponadgabarytowego określają stosowne regulacje prawne. W przypadku niestosowania się do nich, na przewoźnika może zostać nałożona kara finansowa. Oprócz tego typu konsekwencji mogą na nas czekać jednak znacznie gorsze skutki – nieprawidłowo zabezpieczony ładunek może przyczynić się do spowodowania np. wypadku. Przyczynienie się do doznania uszczerbku na zdrowiu, bądź co gorsza utrata życia innych uczestników ruchu drogowego, będą bowiem znacznie poważniejszą sprawą, aniżeli otrzymanie mandatu. Nie warto zatem ryzykować.

Udostępnij