Transport napompowanego, wielokomorowego pontonu po piasku lub innym rodzaju gruntu może być dla użytkownika bardzo problematyczny. Co gorsza, może nawet doprowadzić do uszkodzenia jego powłok i rozszczelnienia go w wodzie. Rozwiązaniem jest wykorzystanie kół transportowych służących do ich przewozu. Co warto o nich wiedzieć?
Do czego służą koła pontonowe?
Koła transportowe do pontonów służą przede wszystkim do przewozu jednostek po twardym lub piaszczystym gruncie. Ze względu na płaskodenną konstrukcję tych jednostek pływających jest to jedyne praktyczne rozwiązanie, umożliwiające bezpieczny transport pontonu z nabrzeża (slipu) do wody.
Dzięki zastosowaniu kół transportowych posiadacz jednostki:
-
nie naraża jej na uszkodzenia mechaniczne,
-
ułatwia sobie transport z i do wody,
-
może przewieźć w bezpieczny sposób dodatkowy ładunek.
Reasumując, koła transportowe to bardzo praktyczne rozwiązanie, które – jak dowiemy się z dalszej części artykułu – jest wygodne i funkcjonalne.
Jak skonstruowane są koła do transportu pontonów?
Koła do przewozu pontonów nie są z reguły poddawane dużym obciążeniom. Dlatego ich konstrukcja jest zaprojektowana tak, aby zapewniały one użytkownikowi maksimum komfortu podczas transportu jednostki. Zwykle mają one dwuwarstwową strukturę. Zewnętrzna warstwa wykonana jest z wytrzymałej gumy, która absorbuje drgania i ułatwia transport np. po piasku lub innym sypkim gruncie. Wewnętrzna część koła wykonana jest z tworzywa (np. pianki), który tworzy jej rdzeń. Dzięki temu całość zachowuje swą integralność nawet podczas intensywnej eksploatacji.
W niektórych modelach koła osadzone są zwykle na specjalnych nóżkach, które po zanurzeniu jednostki można podnieść do góry. Takie rozwiązanie jest bardzo praktyczne, gdyż eliminuje ewentualny opór hydrostatyczny, który mógłby utrudnić manewrowanie pontonem. Koła transportowe nie wymagają łożysk, co w znacznym stopniu upraszcza ich konserwację.
Właściwości kół – co warto wiedzieć?
Osoba kupująca koła transportowe do pontonu powinna zwrócić uwagę na kilka kwestii. Po pierwsze, nóżki kół muszą być zabezpieczone przed powstawaniem korozji, gdyż w przeciwnym razie ich eksploatacja może być problematyczna. Po drugie, koła transportowe do pontonów są projektowane pod konkretne obciążenia. Dobierając je, warto uwzględnić sobie odpowiedni zapas dopuszczalnej masy, aby w ten sposób wydłużyć czas eksploatacji akcesorium.
Reasumując, koła przeznaczone do transportu pontonów to bardzo wygodne rozwiązanie, dzięki któremu można cieszyć się pełnią wrażeń towarzyszących pływaniu na wodzie.
Materiał zewnętrzny