cobrabusy.pl

Blog tematyczny z zakresu motoryzacji, detailingu i mechaniki.

Motoryzacja

Jak kupić znak drogowy?

Jak kupić znak drogowy?

Znaki drogowe można kupować także do celów prywatnych. Jak wybrać odpowiednie znaki? Zobacz porady!

Najczęściej osoby prywatne decydują się na znak drogowy wtedy, gdy muszą one oznakować konkretną przestrzeń, na przykład wjazd, prywatną drogę. Dzięki znakom drogowym mogą wtedy poinformować kierowców o tym, że w danym miejscu obowiązują konkretne zasady. Jak zamówić znak drogowy?

1. Wybierz odpowiedni rodzaj znaku

Wyróżnia się kilka kategorii znaków drogowych, które pełnią różne funkcje, dlatego na początku trzeba będzie wybrać odpowiedni typ znaku zależnie od jego przeznaczenia:

  • Znaki ostrzegawcze – służą do ostrzegania kierowców o potencjalnych zagrożeniach na drodze, takich jak skrzyżowanie, zakręt lub przejście dla pieszych.
  • Znaki nakazu – oznaczają obowiązek wykonania danej czynności, na przykład zalicza się do nich znak nakazu skrętu.
  • Znaki zakazu – są przeznaczone do zakazania określonych działań, na przykład jak znak zakazu wjazdu czy zakazu zatrzymywania się.
  • Znaki informacyjne – służą do informowania kierowców o drodze lub okolicy, na przykład taką funkcję ma znak informujący o trasie rowerowej, znak informujący o odległości do następnego miasta.

Warto jeszcze wskazać na ogólny podział znaków drogowych:

  • Znaki drogowe pionowe – służą do oznaczania trasy lub kierunku jazdy i montowane są pionowo na słupkach lub innych konstrukcjach.
  • Znaki drogowe poziome – malowane są na podłożu, zwykle oznaczają miejsca postoju, przejazdu, zmiany pasa ruchu.

Najczęściej na prywatne posesje wybierany jest znak drogowy zakazu zatrzymywania się, wjazdu. Dodatkowo może towarzyszyć mu tabliczka informująca o tym, że dany teren jest prywatny.

2. Wybierz parametry znaku

Drugim krokiem będzie wybranie parametrów znaku drogowego. Trzeba zatem zdecydować, jaki znak drogowy będzie potrzebny, między innymi pod względem parametrów takich jak rozmiar i materiały.

Mniejsze znaki drogowe mogą być używane przy węższych drogach, natomiast te większe polecane są do dróg szerszych. Większe znaki są też lepiej widoczne.

Pod uwagę weź wykorzystane przez producenta materiały. Dobry znak drogowy powinien być wytrzymały, trwały, odporny na czynniki zewnętrzne, by służył przez długi czas. Najczęściej kupowane są znaki stalowe z zabezpieczeniem antykorozyjnym. Mogą mieć one także odblaskowe folie poprawiające widoczność.

3. Sprawdź dostępne oferty

Aby wybrać właściwy znak, warto też uwzględnić różne oferty dostępne w sprzedaży. Warto porównać je ze sobą pod kątem jakości, ceny, szybkości dostawy.

4. Złóż zamówienie

Skontaktuj się z dostawcą i podaj szczegóły swojego zamówienia. Następnie sprzedawca może przekazać wycenę kosztu znaku. Gdy sprzedawca ma własny sklep online, można również bezpośrednio w nim złożyć swoje zamówienie na znak drogowy.

Znak z indywidualnym wzorem wymaga dostarczenia projektu lub można zamówić go u producenta. Przejrzyj go uważnie, aby upewnić się, że spełnia wszystkie wymagania i że nie ma błędów w tekście lub grafice.

Dostawca następnie wyprodukuje znak drogowy i prześle go na wskazany adres. Czas dostawy może się różnić w zależności od dostawcy i stopnia skomplikowania zamówienia.

Udostępnij