Żeby możliwe było zrealizowanie przewozów ponadgabarytowych trzeba uwzględnić nie tylko same wymogi, jakie są ustalone przez obecne przepisy prawne, ale też cały proces logistyczny. Na jego etapie planuje się najkorzystniejszy sposób transportu towarów o niestandardowych wymiarach, a ponadto wadze. Warto dowiedzieć się, na czym polega konkretnie transport ponadgabarytowy.
Na czym polega transport ponadgabarytowy?
Nieodpowiednie działania w przypadku transportu ponadgabarytowego mogą pociągnąć za sobą dotkliwe konsekwencje finansowe, o czym trzeba wiedzieć. Okazuje się, że taki transport określany jest też nienormatywnym. Odnosi się do pojazdu bądź zespołów pojazdów, w przypadku którego nacisk osi z ładunkiem przewidziany dla danej drogi. Sporo osób zastanawia się, jakie ładunki uznawane są za ponadgabarytowe. Mowa tutaj o takich, które przekraczają dopuszczalne normy ustalone przez ustawodawcę. Warto wiedzieć, że cechami wspólnymi towarów, zaliczanych jako transport ponadgabarytowy to niestandardowy wymiary oraz zbyt duża waga. Często mowa tu o różnego typu elementach konstrukcyjnych oraz o zbiornikach. Do tego doliczane są maszyny budowlane, urządzenia przemysłowe i tym podobne.
Ładunki ponadgabarytowe – co warto wiedzieć?
Warto wiedzieć, jak wyglądają przepisy określające zasady transportu ponadgabarytowego. Okazuje się, że ustala je ustawa z dnia 20 czerwca 1977 roku, czyli Prawo u ruchu drogowym. Obecnie panujące przepisy prawne przewidują 7 rodzajów zezwoleń, które niezależne są od przekroczenia konkretnych norm odnoszących się do masy, wymiarów bądź nacisków osi we wszelakich pojazdach. Mowa tutaj o obowiązkowym dokumencie, który uprawnia do przewozu po drogach publicznych ładunków przekraczających obecnie dopuszczalne normy prawne. Okazuje się, że dla ładunków podzielnych wydawane są kategorie I, a także II. Co więcej, pozostałe kategorie od III do VII skierowane są dla towarów niepodzielnych. Mowa tu o takich, które bez niewspółmiernie wysokich kosztów bądź ryzyka powstania szkody nie mogą zostać podzielona na dwa bądź więcej mniejszych ładunków, o czym nie każdy wie.
Przepisy związane z ładunkami ponadgabarytowymi
Warto wiedzieć o tym, że przewozy ponadgabarytowe powinny być realizowane w oparciu o specjalne przygotowania. Ważna jest konieczność uzyskania niezbędnych zezwoleń. Innym istotnym elementem jest proces logistyczny. Na jego etapie planuje się optymalny sposób transportu wszelakich ładunków ponadgabarytowych. Trzeba przy tym uwzględnić oczywiście przepisy o ruchu drogowym. Istnieją pewne utrudnienia, które mogą stanąć na drodze transportu ponadnormatywnego. Mowa tutaj między innymi o wąskich drogach, wysepkach, rondach, a także wiaduktach. Często transporty ładunków ponadgabarytowych realizowane są w czasie nocy, żeby nie doprowadzić do znacznych utrudnień w ruchu drogowym, co jest bardzo istotne. Różnego typu trudności w trakcie przewozów związane są dla przedsiębiorstw logistycznych z ewentualnymi opóźnieniami oraz wzrostem kosztów całego procesu.